Ételintolerancia vizsgálat - Oxygeni Hair & Skin
ételintolerancia vizsgálat
ételintolerancia vizsgálat

Lehet, hogy te is ételintoleranciában szenvedsz?

Az étel egyike az élet örömeinek. Azonban nem mindenki olyan szerencsés, hogy bármilyen ételt élvezhessen gond nélkül. Ma már egyre több embernél okoz jelentős problémát a (krónikus) ételérzékenység, mondhatjuk, hogy korunk „betegsége” hiszen a lakosság 40-45%-a szenved tőle. De mi is az az ételintolerancia?

Az ételintoleranciáról

Mi is az?

Az ételintolerancia az elfogyasztott ételek és az immunrendszer egymásra hatásából kialakuló krónikus (elhúzódó) érzékenységet jelenti. A szervezet “nem tűri” ezen ételek fogyasztását, és kellemetlen tünetekkel tiltakozik ellene.

Az elfogyasztott táplálék egyes fehérjéi még emésztés előtt átjutnak a bélfalon és a keringésbe kerülnek. Az immunrendszer az étel fehérjéket idegenként azonosítja, így az adott étel fehérje ellen a szervezetben nagy mennyiségű specifikus antitest termelődik. A kialakuló antigén/antitest komplexek felhalmozódnak a szövetekben, ami végül a szövetek gyulladásához vezet.

Ételintolerancia esetében a panaszok elhúzódásától kialakulhat más probléma is a szervezetben, de ez nagymértékben függ az elfogyasztott étel mennyiségétől. A szervezet egyensúlyának felborulása okozhat hajhullást, fejfájást vagy bőrproblémát. Mivel ezek a panaszok lassan jelentkeznek, így gyakran nem gondolunk arra, hogy valamelyik étel elfogyasztása okozhatta a tüneteket.

Emiatt nagyon fontos az étel fehérje antitestek kimutatására szolgáló teszt elvégzése. Derítsd ki, hogy milyen ételek okozzák a kellemetlen tüneteket a Food Detective ételintolerancia vizsgálat segítségével!

MI A KÜLÖNBSÉG AZ ÉTELALLERGIA ÉS AZ ÉTELINTOLERANCIA KÖZÖTT?

ételintolerancia vs ételallergia

Fontos tudni, hogy az ételintolerancia nem egyenlő az ételallergiával, hiszen az ételintolerancia tünetei az étel elfogyasztása után csak órákkal, napokkal, hetekkel később jelentkeznek, míg az ételallergia azonnali reakciót vált ki!

Az ételintolerancia ismertető jelei széles skálán mozognak, ilyenek lehetnek a puffadás, a hasmenés, a hajhullás, a bőrkiütések, a súlyproblémák és az alvászavar is. A leggyakrabban intoleranciát kiváltó tápanyagok olyan ételek, amiket mindennap, vagy egy héten akár többször is fogyasztunk, például a burgonya, a brokkoli, a csirke hús, az élesztő, a fokhagyma, a glutén, a marhahús, a rizs, a szójabab vagy a tej.

Ételallergia esetén a tünetek sokkal súlyosabbak lehetnek. A szinte azonnal jelentkező hányáson és hasmenésen kívül légzésproblémák is kialakulhatnak, a torok beödémásodhat, az ajkak és a szemek bedagadhatnak, a bőrön csalánkiütésszerű foltok keletkezhetnek. A tünetegyüttes hatására a beteg sápadttá válhat, verejtékezhet, de akár elveszítheti az eszméletét is, illetve kialakulhat anafilaxiás sokk is. A leggyakoribb allergizáló ételek közé tartozik a földimogyoró, a diófélék, a citrusfélék, a paradicsom, az eper, illetve a kagyló és rákfélék.

Amennyiben tapasztaljuk a fent említett tüneteket, érdemes megfontolnunk az érzékenység lehetőségét. Ajánlatos átgondolnunk, hogy milyen ételeket fogyasztunk rendszeresen, és azokat milyen gyakorisággal.

ÉTELINTOLERANCIA

ÉTELALLERGIA

Milyen betegségek okozhatnak ételintoleranciát?

Sajnos rengeteg betegség következtében alakulhat ki ételintolerancia, azonban az első és legfontosabb, az áteresztő bél szindóma. Aki ebben a betegségben szenved annak az ételekben lévő fehérjék emésztetlenül jutnak a bélrendszerbe, majd onnan a véráramba. Az olyan krónikus bélrendszeri betegségeket, mint a reflux, a Crohn betegség, az IBS és a cöliákia is gyakran kíséri fokozott ételérzékenység. Ezek állandó gyulladást okoznak a bélrendszerben, amely hatással van a hormonháztartásunkra is, továbbá vitamin- és tápanyag felszívódási zavart is okoznak. Az állandó gyulladás a hormonális problémák, továbbá a vitamin- és ásványianyag hiány nagyban befolyásolja általános egészségügyi állapotunkat, amelybe beletartozik hajunk és bőrünk egészsége is.

HOGYAN ÁLLAPÍTHATÓ MEG AZ INTOLERANCIA?

ételintolerancia vizsgálat

Az ételintolerancia megállapításának legmegbízhatóbb módja az ételintolerancia vizsgálat elvégzése. Ehhez ajánljuk a szalonjainkban és webshopunkban is elérhető Food Detective tesztet. Ez az otthon is könnyen elvégezhető ételintolerancia vizsgálat gyors és megbízható eredményeket kínál, azonosítva azokat az ételeket, amelyek problémát okozhatnak.

A Food Detective teszt az ujjbegy megszúrásából nyert kis mennyiségű vér segítségével 46 féle élelmiszer ellenanyagának jelenlétét tudja kimutatni. Azonosításukat követően a reakciókat kiváltó élelmiszerek kiiktathatók az étrendből, mellyel rengeteg, az ételintolerancia következményeként kialakult egészségügyi problémát lehet megszüntetni.

A teszt egyszerűen megrendelhető webshopunkból, vagy igénybe vehető szalonjainkban, ahol szakembereink készséggel állnak rendelkezésre az ételintolerancia vizsgálat elvégzésében és az eredmények értelmezésében. Ha érdekel, hol van a hozzád legközelebb lévő ételintolerancia vizsgálatot végző szalon, akkor kattints ide!

ÉTELINTOLERANCIA VIZSGÁLAT – MIKOR AJÁNLOTT?

Kinek?

Különösen ajánlott azoknak, akik tartósan tapasztalnak emésztési problémákat, puffadást, hasfájást, bőrkiütéseket vagy állandó fáradtságot, melyek mögött nem található egyértelmű ok. Ha ezek a tünetek rendszeresen jelentkeznek és az életminőségét is befolyásolják, érdemes megfontolni egy ételintolerancia vizsgálat elvégzését.

  • Emésztési és súlyproblémák (hasmenés, puffadás, hasmenés, székrekedés)
  • Reflux, gyomorégés, savhiány
  • Hajgyógyászati problémák (gyulladt fejbőr, korpásodás, hajhullás)
  • Bőrgyógyászati problémák (ekcéma, pikkelysömör, seborrhea, kiütések)
  • Hasi fájdalmak és görcsök
  • Hormonális egyensúly felborulása (PCOS, premenstruációs problémák)
  • Fejfájás, migrén, hányinger, hiperaktivitás, figyelemzavar
  • Tanulási nehézségek, fáradékonyság, levertség
  • Alvászavar, depresszív tünetek

Milyen ételeket vizsgál a Food Detective teszt?

Vizsgálandó élelmiszerek

A Food Detective az alábbi 46 étel fehérje kimutatására alkalmas 40 perc alatt ujjbegyből:

hus

bárányhús, csirkehús, marhahús, sertéshús

gyumolcs

dinnyemix, fekete ribizli, földieper, gyömbér, grépfrút, narancs, citrom, alma

magvak

dió, brazil dió, földimogyoró, kakaóbab, mandula, kesudió, szójabab

zoldseg

brokkoli, burgonya, fokhagyma, gomba, káposzta, kukorica, olajbogyó

buza

búza, durumbúza, rozs, rizs, zab, élesztő, glutén

hal

édesvízi halmix, fehér halmix, rák- és kagylómix, tonhal

repa

paprika mix, paradicsom, póréhagyma, sárgarépa, uborka, zeller, zöldségmix

tojas

tea, tehéntej, teljes tojás

HOGYAN MŰKÖDIK A TESZT?

Food Detective

Az elfogyasztott táplálék egyes fehérjéi még emésztés előtt átjutnak a bélfalon és a keringésbe kerülnek. Az immunrendszer az ételfehérjéket idegenként azonosítja, így az adott ételfehérje ellen nagy mennyiségű IgG termelődik. Normális esetben az antitest élelmiszerfehérje-komplexet az immunrendszer képes eltávolítani, azonban ha a komplexek felhalmozódnak a szervezet szöveteiben, akkor ételintolerancia tüneteket kiváltó folyamatokat indítanak el. A Food Detective ételintolerancia teszt tálcáján ezek a fehérjék találhatóak meg, mely a levett vérminta és különböző hígító folyadékok hatására kijelzi a vérben található ellenanyagok szintjét. Három különböző színű kék jelenhet meg a teszt paneljén, amely azt jelzi, hogy kicsi, közepes vagy magas szintű ételintolerancia áll fenn.

A teszt elvégzése sokaknak bonyodalmat jelenthet, mivel nagyon sok mindenre oda kell odafigyelni, meg kell szúrni az ujjat és pontosan be kell tartani a lépéseket és a lépések között feltüntetett hatóidőket. Amennyiben bármi apró hiba miatt a teszt elvégzése nem lesz sikeres, akkor azt újra el kell végezni.

Szeretnéd inkább tapasztalt kezekre bízni a vizsgálat elvégzését?

ételintolerancia vizsgálat

Habár a tesztet a webshopunkban és a szalonjainkban is meg lehet vásárolni és otthoni környezetben egyedül elvégezni, mi azt javasoljuk, hogy a Food Detective ételintolerancia teszt elvégzéséhez szalonjainkban kérd munkatársaink segítségét, akik a teszt elvégzésével és további életmódtanácsokkal kapcsolatban is hasznos információkkal tudnak ellátni. Az ételintolerancia vizsgálat tanácsadással együtt összesen 40.000 forintba kerül.

A szolgáltatást végző szalonjainkban kollégáink teljeskörűen elvégzik az ételintolerancia vizsgálatot, és 40 perc alatt az eredmény már ott lesz a kezedben.

Ezt követően hasznos tanácsokkal látnak el, amelyek segítenek abban, hogy hogyan is vágj neki a teszt által kijelzett ételek nélküli új életmódhoz.

ÉTELINTOLERANCIA VIZSGÁLATOT VÉGZŐ SZALONOK

Oxygeni Hair & Skin referenciaszalonok

Bábolna

ÍZISZ BEAUTY

Telefonszám:
Hegedűs Alexandra – hajgyógyász
+36 20 495 8402

Cím:
2943 Bábolna, Kereskedő udvar 9.

Budaörs

SZABÓ IMRE HAIR & BEAUTY – BUDAÖRS

Telefonszám:
+36 70 32 40101

Cím:
2040 Budaörs, Felsőhatár utca 1.

Budapest

SZABÓ IMRE HAIR & BEAUTY – BUDA

Telefonszám:
+36 70 942 6348
+36 70 635 2226

Cím:
1013 Budapest, Krisztina krt. 45

Budapest

SKINESTHETICS

Telefonszám:
+36 30 327 7586

Cím:
Budapest, 2. kerület, 1027, Budapest, Medve utca 34-40.

Budapest

SZABÓ IMRE HAIR & BEAUTY – PEST

Telefonszám:
+36 1 318 0410
+36 70 635 2235

Cím:
1056 Budapest, Belgrád rkp. 26.

Budapest

SZABÓ IMRE HAIR & BEAUTY – ÚJBUDA

Telefonszám:
+36 70 616 3333
+36 70 422 2090

Cím:
1117. Budapest, Alíz utca 6/b. A épület, Földszint: 8.ajtó

Budapest

BERECZKI ÉVA – HAJGYÓGYÁSZ

Telefonszám:
+36 20 526 5441

Cím:
1172 Budapest, Ferihegyi út 27.

Budapest

SURÁNYI SZÉPSÉGSZALON

Telefonszám:
+36 20 548 4533

Cím:
1186 Budapest, Sina Simon stny. 30.

Debrecen

CAMY LUX SZÉPSÉGSZALON

Telefonszám:
Fülöp Ilona – hajgyógyász
+36 30 427 2373

E-mail:
b.fulopilona@gmail.com

Cím:
4026 Debrecen, Bem tér 21.

Dunaharaszti

BEZERÉDI SZÉPSÉGSTÚDIÓ

Telefonszám:
Krizsány Ildikó – hajgyógyász
+36 20 211 0321

Cím:
2330 Dunaharaszti, Somogyvári Gyula utca 57.

Keszthely

BEAUTY BAR

Telefonszám:
Tombor-Hegyi Katalin – hajgyógyász
+36 30 608 1025

Cím:
8360 Keszthely, Kossuth Lajos utca 125.

Kőszeg

GYÖNGY SZÉPSÉGSZALON

Telefonszám:
Tóth Csilla – hajgyógyász
+36 30 558 8040

Cím:
9730, Kőszeg, Kethelyi út 2.

Miskolc

MÉSZÁROS ADRIENN – HAJGYÓGYÁSZ

Telefonszám:
+36 30 461 8930

Cím:
3525 Miskolc, Soltész Nagy Kálmán u. 1.

Miskolc

NOBASIC

Telefonszám:
+36 20 531 4990
+36 70 700 7070

Cím:
3525 Miskolc, Széchenyi István út 51-53.

Nyíregyháza

NÁDASI DÓRA – HAJGYÓGYÁSZ

Telefonszám:
+36 20 254 3262

E-mail:
nadasi.dora@gmail.com

Cím:
4400 Nyíregyháza, Moszkva utca 7/b.

Szeged

WONDHAIRLAND SZALON

Ez a szalon jelenleg nem fogad új vendégeket!

Telefonszám:
Domokos Bettina – hajgyógyász
+36 30 123 4682

Cím:
6726 Szeged, Pillich Kálmán utca 15.

Törökbálint

SURÁNYI SZÉPSÉGSZALON ÉS HAJKLINIKA

Telefonszám:
+36 20 548 4533

Cím:
2045 Törökbálint, Kastély u. 88

Újfehértó

VÁRADINÉ KOCSIS BRIGITTA – HAJGYÓGYÁSZ

Telefonszám:
+36 70 941 1637

Cím:
4244 Újfehértó Zrínyi Ilona út 73.

Zsombó

PATIKÁZIA

Telefonszám:
Patik Anasztázia – hajgyógyász
+36 30 289 4259

Cím:
6792 Zsombó, Szatymazi út 4.

Mi a teendő a Food Detective teszt elvégzése után?

Ételintolerancia vizsgálat után

Alternatívák, diéta

Ha a teszt intoleranciát mutat, fontos, hogy ne essünk kétségbe! Az erős immunválaszt kiváltó élelmiszerek elhagyásával a tünetek legtöbb esetben elmúlnak, a közérzet rohamosan javulni kezd. Az alapanyagok, az élelmiszerek helyettesítésére ma már számos alternatíva létezik, így ízlés szerint cserélhetjük le azokat az ételeket az érzékenységnek megfelelő változatokra, amelyek az egészségügyi probléma hátterében álltak. Diéta kialakításához azonban minden esetben ajánlott dietetikus/szakember tanácsát kérni.

Kiiktatás az étrendből

A legegyszerűbb megoldás, ha a Food Detective által minden pozitív reakciót adó élelmiszert elhagyunk legalább 3 hónapra. Ha azonban egyszerre sok pozitív eredményt kaptunk, összes élelmiszer egyszerre történő elhagyása túlságosan radikális változtatás lenne. Ez esetben a következőképpen könnyíthetünk a váltáson:

Tippek

  • Tartózkodjunk azoktól az élelmiszerektől, amelyek közepes vagy erős reakciót mutatnak.
  • Valamint váltogassuk forgóban a gyenge jelet adókat.

Mi az a forgó?

Étrend a forgó alapján

A forgó azt jelenti, hogy 4 naponta egyszer együnk csak belőlük. Ha a búzát kell forgóban fogyasztani, akkor például:

búzakenyér legyen

zab süti legyen

kukoricakenyér legyen

rizskenyér legyen

ismét búzalisztből készült kenyér vagy tészta és így tovább.

Előfordulhat, hogy az új diéta megkezdése utáni első napokban rosszabbul érezzük magunkat. Ilyenkor is érdemes kitartani az új diéta mellett. Fontos további szempont, hogy az étrend továbbra is kiegyensúlyozott maradjon. Ezért célszerű, ha az elhagyott élelmiszereket más, intoleranciát nem okozó új diétával váltjuk fel.

Jelentkezz be valamely ételintolerancia vizsgálatot végző szalonunkba, és tudd meg mely élelmiszerek váltanak ki intoleranciát!

Hajgyógyászati vagy kozmetikai oxigénterápia? Partner vagy head spa csatlakozás? Esetleg ételintolerancia vizsgálat, hajadomány érdekel? A webshoppal kapcsolatban lenne kérdésed?