ZSÍROS ÉS SZÁRAZ KORPA
Nem is gondolnánk, hogy a felnőttek csaknem 60%-át érinti a korpásodás, ami egy igen kellemetlen fejbőrproblémát jelent sokak számára. Legújabb cikkünkben bemutatjuk, mi a különbség a zsíros és a száraz korpa között, miért alakulhatnak ki, illetve hogyan lehet a lehető leghatékonyabban kezelni ezeket.
A KORPA KIALAKULÁSA
Egy egészséges fejbőr háromhetente újul meg, ezért a leváló hámsejtek valahol természetes folyamatot jelentenek. Ebben az esetben a hámsejtek olyan kicsik, hogy a hámlást szinte észre sem lehet venni. A probléma akkor kezdődik, amikor a korpásodás már szemmel látható hajunkon, és akár vállunkon, ruházatunkon is.
A környezeti tényezők, mint a szennyezés, az UV-sugárzás és a szélsőséges időjárási körülmények, szintén befolyásolhatják a korpásodás mértékét. A levegőben lévő szennyező anyagok, mint a por és a füst, irritálhatják a fejbőrt, ami fokozhatja a hámlást. Az UV-sugárzás közvetlenül károsíthatja a fejbőrt, ami szintén hozzájárulhat a korpa kialakulásához. Érdemes figyelni arra, hogy megfelelő védelmet biztosítsunk fejbőrünknek, például kalap viselésével napos időben, valamint olyan hajápoló termékek használatával, amelyek védelmet nyújtanak a környezeti károsító hatásokkal szemben.
Korpásodásnak nevezzük a fejbőr fokozott, felgyorsult hámlását, ami kisebb-nagyobb hámsejtek megjelenésével, a fejbőr viszketésével és kipirosodással járó gyulladással fordul elő. Megkülönböztetünk zsíros és száraz korpásodást, a következőkben a két típus közötti különbséget mutatjuk be.
ZSÍROS KORPÁSODÁS
Zsíros korpásodás a túlzott faggyútermelődés miatt alakulhat ki. Ez a fejbőrprobléma leggyakrabban a faggyúmirigyek fokozott működésével járó bőrtípusoknál fordul elő. Sok esetben a serdülőkorban, fiatal felnőtteknél jelentkezik, ugyanis a hormonális változások serkentik a faggyúmirigyek működését.
Gyakori jelenség a stressz miatt kialakult zsíros fejbőr is. A mindennapi stresszhatások miatt ugyanis szervezetünk hormonháztartása felborulhat, aminek köszönhetően fokozódik a faggyútermelődés. Ennek következtében felgyorsul a sejtelhalás folyamata, a túltermelődött zsír viszont összetapasztja az elszarusodott sejteket, így ezek nem tudnak kiperegni a hajszálakból. A felszaporodott korparéteg a zsírral keveredve eltömíti a fejbőrt, ami így nem jut levegőhöz.
SZÁRAZ KORPÁSODÁS
Számos tényező okozhatja a száraz korpa kialakulását, például a helytelen táplálkozás, a fejbőr megfázása vagy a vegyi anyagok káros hatásai. A száraz fejbőr sok esetben a nem megfelelő tápanyag- és oxigénellátás okozta dehidratáció miatt alakulhat ki. Ha a fejbőr elveszti nedvességtartalmát, a védőréteg sérül. Így a nem megfelelő, a fejbőrre nézve káros anyagok bejuthatnak a bőr mélyebb rétegeibe, amik gyulladáshoz vezethetnek.
Száraz korpásodással általában a száraz bőrűek szembesülnek. Az elhalt hámsejtek ugyan leperegnek a hajszálakról, a korpa ebben az esetben száraz, fénytelen és töredezett hajkoronát eredményezhet. Ennek az az oka, hogy a faggyúmirigyek nem megfelelő működése miatt a hajszálak nem jutnak hozzá a zsírhoz. A faggyúmirigyek által termelt anyag felel ugyanis a haj fényéért és a külső hatásokkal szembeni védelemért.
A KORPA KEZELÉSE ÉS MEGELŐZÉSE
A legfontosabb lépés, hogy megvizsgáljuk, zsíros vagy száraz korpa okozza a fejbőrproblémánkat. A két korpásodás ugyanis más-más módszert és kezelést igényel.
A zsíros korpa esetében érdemes odafigyelni a hajmosásra: kerüljük a mindennapos hajmosást, elegendő csupán hetente 2-3-szor alkalmat keríteni rá. A kémiai beavatkozások, a forró levegővel való hajszárítás is beindíthatja a túlzott faggyútermelést, így érdemes ezekre is odafigyelni. Bár nem gondolnánk, de a finomított szénhidrát és sült ételek is okozhatják fejbőrünk intenzívebb zsírosodását.
A megfelelő étrend nemcsak általános egészségünkre van hatással, hanem a fejbőr egészségére is. A korpásodás kezelésében és megelőzésében kiemelt szerepet játszik a tápanyagokban gazdag, kiegyensúlyozott étrend. A korpa kialakulását elősegítheti a vitamin- és ásványianyag-hiány, különösen az A-, B- és E-vitaminok, valamint a cink és az omega-3 zsírsavak hiánya. Ezek az összetevők hozzájárulnak a bőr és a haj egészségének fenntartásához. Az antioxidánsokban gazdag ételek, mint a zöld leveles zöldségek, gyümölcsök és halak, segíthetnek csökkenteni a gyulladást és a korpásodás mértékét.
Emellett rendkívül fontos a megfelelő hajápolási rutin kialakítása. A zsíros korpa eltávolításának legfőbb része az alapos tisztítás és fertőtlenítés!
A száraz korpa megszüntetéséhez az egyik legfontosabb tanács, hogy kerüljük a kemikáliákkal dúsított hajápolókat, samponokat. Használjunk olyan kozmetikumokat, amelyek nem tartalmaznak SLS-t, SLES-t és szilikont. Érdemes kerülni a különböző hajformázó készülékek gyakori használatát is, például a hajvasalót és hajgöndörítőt.
Bár nehéz megállni, de viszkető fejbőrünket lehetőleg ne vakarjuk, használjunk fejbőrünkre nyugtató hatású készítményeket. A túl sós és túl cukros ételek is hozzájárulhatnak a száraz fejbőr kialakulásához, ezért fogyasszunk inkább több zöldséget, gyümölcsöt és nyers ételt.
Termékajánlatunk:
Szabadíts fel fejbőrödet, és használd az Oxygeni Hair mélytisztító Detox Shampoot és Sensitive Maskot! A csomagban található termékek segítségével fejbőröd újra eléri a normál faggyútermelést. A Detox Shampoo mélytisztító hatással bír, aminek köszönhetően fejbőröd megszabadul a lerakódott szennyeződésektől. A Sensitive Mask pedig csillapítja a gyulladást, és fontos szerepet játszik az irritáció miatti problémás bőrfelületek regenerálásában. Rendeld meg te is a termékeket, és méregtelenítsd fejbőrödet natúrkozmetikumokkal!
A FEJBŐR MASSZÁZS JÓTÉKONY HATÁSA
A fejbőr masszírozása nemcsak pihentető, hanem rendkívül jótékony hatású is lehet a korpásodás kezelésében. A masszázs serkenti a vérkeringést a fejbőrben, ami elősegíti a tápanyagok eljutását a hajhagymákhoz és a bőr sejtjeihez. Ez a fokozott véráramlás segíthet a fejbőr egészségének fenntartásában és a korpa kialakulásának megelőzésében. Továbbá a masszázs során alkalmazott természetes hatóanyagokat tartalmazó olajok, mélyen hidratálhatják a fejbőrt, csökkentve a szárazságot és a korpásodást.
A KORPA HATÁSA A MINDENNAPI ÉLETÜNKRE
A korpásodás nemcsak fizikai, hanem pszichológiai problémákat is okozhat. A korpa által okozott viszketés és fejbőr irritáció kellemetlen lehet, de a látható fehér pikkelyek, amelyek a hajban és a ruhán is megjelennek, gyakran önbizalomhiányt és szorongást váltanak ki. Az érintettek sokszor kerülik a sötét színű ruhák viselését és a hajjal kapcsolatos tevékenységeket, mint például a frizurakészítés vagy a nyilvános helyeken történő hajigazítás. Fontos megérteni, hogy a korpásodás egy gyakori probléma, és hatékony kezelésekkel a tünetek jelentősen csökkenthetők, ami visszaadhatja az érintett személy önbizalmát és komfortérzetét.
KORPA OKOZTA FEJBŐRBETEGSÉGEK
Seborrhea
A seborrhea faggyúmirigy-túlműködés miatt kialakult fejbőrbetegség. A túlzott faggyútermelésnek köszönhetően a fejbőrön hamar megtapad a por és a piszok, így a baktériumok is könnyebben szaporodnak el. A faggyúréteg nem hagyja a hajhagymákat elegendő oxigénhez és tápanyaghoz jutni, így a hajhagymák sorvadásnak indulnak. A fejbőrbetegség emiatt okozhat hajhullást, és gátolhatja a hajszálak növekedését is.
Komplex termékcsomag
Ha komplexebb megoldást keresel és szeretnéd minél hatékonyabban kezelni bőrbetegséged, akkor ez a csomagunk 100%-ban természetesen és tartósan segít kezelni a seborreheás bőrödet és fejbőrödet. A Detox Wash, Hydrate Wash, Hydrate Mask, a Pure Aloe Vera, a H2O Thermal, Detox Oil és a Moisturizing Cream termékeink együttesen segítenek tisztítani, hidratálni és csökkenteni a gyulladást. Ezen kívül kifejezetten a faggyútermelés és az irritáció csökkentéséra alkalmas. 100%-ban természetes összetételének köszönhetően hosszú távú megoldást nyújt a fejbőrprobléma kezelésére.
Pikkelysömör
A száraz korpa miatt kialakuló betegség oka, hogy a hámsejtek szaporodási és érési folyamata felgyorsul, aminek következménye a tökéletlen elszarusodás. A túl gyorsan termelődő hámsejtek felhalmozódása miatt a bőrön gyulladt, irritált, sebes, fénylő vörös foltok jelennek meg. Miután kiszáradnak, egy pikkelyesen hámló, fehéres réteg borítja be ezeket a területeket. A hámló bőrfelület erős viszketést okoz, és akár az egész fejbőrre is kiterjedhet.
Komplex csomag pikkelysömörre
A pikkelysömör egy komplex probléma, így eredményes kezelésére is sokféle hatóanyagra van szükség. Komplex csomagunkban a pikkelysömörre megtalálod mind azt, ami segít a bőrbetegség tüneteinek megszüntetésében. A Hydrate Wash, Hydrate Mask, Pure Aloe Vera, H2O Thermal, Repair Cream, Vitamin Serum és Hydrate Oil termékek kombinációja mélyen megtisztítja a bőrt, anélkül, hogy kiszárítaná azt. Ezen kívül csökkenti a gyulladást, a száraz, sebes területeket mélyen ápolja és vitaminokkal tölti fel fejbőrt és bőrt, hogy azok regenerálódni tudjanak. Termékeink 100%-ban természetesek, így hosszú távú megoldást nyújtanak, hiszen bármeddig alkalmazhatóak, mert nem ártanak a testünknek és szervezetünknek.
AZ EGYÉNI BŐRTÍPUS FONTOSSÁGA
Mindenkinek más a bőrtípusa, ami befolyásolja, hogy milyen típusú korpásodás alakulhat ki nála, és hogyan kell azt kezelni. A zsíros bőrtípus hajlamosabb a zsíros korpásodásra, míg a száraz bőrtípusnál a száraz korpa a gyakoribb. Fontos, hogy az egyéni bőrtípusunknak megfelelő hajápolási termékeket válasszunk, és kerüljük az olyan összetevőket, amelyek irritálhatják a fejbőrt. A bőrtípusunknak megfelelő termékek használata segíthet megelőzni a korpásodást, és hozzájárulhat a fejbőr és a haj egészségének megőrzéséhez.
A korpa és a fejbőrhámlás nem ugyanazt a fogalmat jelölik. A fejbőrhámlás egy természetes folyamat, hiszen ebben az esetben a bőr hámlásának ritmusa normális, nem alakul ki túlzott sejtelhalás. Korpásodás esetében azonban fokozott, felgyorsult fejbőrhámlásról beszélhetünk, ami gyulladt fejbőrrel párosul. Ha segítségre van szükséged, hogy megszüntesd fejbőrproblémádat, fordulj hozzánk bizalommal!