CIVILIZÁCIÓS ÁRTALMAINK – AVAGY HOGYAN LEHETNEK GYAKRAN A KEMIKÁLIÁK A HORMONÁLIS PROBLÉMÁK OKAI
Egyszerű életet élünk: két gombnyomásra ételt rendelhetünk házhoz, online intézzük a nagybevásárlást, rengeteg kence-fice elérhető a drogériák polcain, napi szinten dobnak piacra újabbnál újabb termékeket. De valóban ez lenne a helyes út? Sokszor úgy ártunk a szervezetünknek, hogy fel sem tűnik: a gyorséttermi étkezés, a végtelen kemikáliák használata mind a szépségápolásban, mind pedig a takarításban, a stresszes életmód mind-mind olyan tényezők, amik valamilyen hormonális elégtelenséghez vezetnek.
Szeretnénk bemutatni egy olyan embert, aki az összes most felsorolt problémát meg tudja oldani. Ez az ember TE vagy. Csak rajtad áll az, hogy éppen milyen anyagokat viszel be a szervezetedbe, milyen krémet használsz a bőrödre, milyen emberekkel veszed magad körül, mivel töltöd a szabadidőd. Ebben a cikkben azokkal a méreganyagokkal fogunk foglalkozni, amiket érdemes elkerülnöd a hétköznapjaid során.
Habár nem fogjuk ezúttal külön-külön elemezni a férfi és a női szervezetet és annak működését, érdemes megjegyezni, hogy a hormonok a női testben egy hónap alatt többet ingadoznak, mint a férfi testben egy egész élet alatt.
Méreganyagok
Napi szinten bombázzuk különböző méreganyaggal a szervezetünket. Igen, még te is. Nem gondoltad volna? Megértjük, ugyanis sokan nem is tudják, hogy mennyi káros anyag bújik meg a leghétköznapibb dolgainkban is: a tusfürdőnktől elkezdve a hajápoló szereken keresztül egészen a vizeskulacsodig. Az étkezéseinkről nem is beszélve. Gondolj csak bele, hogy mennyi félkész vagy mirelit ételt használtál fel ezen a héten. Arról nem is beszélve, hogy a legkisebb péksütemény is tele van cukorral, fruktózsziruppal és koffeinnel.
Nézzünk ki kicsit a természetbe: gyomirtók és rovarirtók mindenütt, az utóbbit pedig még a bőrünkre is használjuk. A hormonális problémák okai ezekben az anyagokban keresendők. Kétségbeesni nem kell ezek miatt, de tudatosítani annál inkább. Hiszen azzal, hogy tudatában vagyunk ezeknek a dolgoknak képesek vagyunk olyan döntést meghozni, ami hosszútávon jobb lesz nekünk és a környezetünknek is egyaránt.
Mi az a toxin?
Röviden a toxin szerves méreg. Paracelsus – a toxikológia atyja – szerint: “Minden dolog méreg, ha önmagában nem is az; csupán a mennyiség teszi, hogy egy anyag nem méreg.”
Valójában a toxinok bizonyos hormonális problémák okai. A toxinok károsíthatják a hormonháztartásunkat: megemelhetik bizonyos hormonok szintjét vagy épp csökkenthetik a lebomlását.
Három legelterjedtebb toxin amit jobb, ha elkerülsz:
- Parabének
A parabént főként a szépségápolási termékekben használják elsősoron tartósításra. Tanulmányok azt igazolják, hogy ezek az ösztrögén-utánzó toxinok növelhetik a mellrák kockázatát és negatív hatással vannak a termékenységre.
- Ftalátok
Ezt a típusú toxint a PVC lágyítására használják, hogy egy sokkal rugalmasabb anyagot kaphassanak. A ftalátok a legelterjedtebb toxinok, ugyanis minden ember vérében kimutatható valamiféle ftalát szennyezés, de még az élővizekben és a szekrény mögötti porcicában is. Egyes ftalátok különböző hormonzavarokat okozhatnak, valamint csökkenthetik a férfiak tesztoszteronszintjét és nemzőképességét.
- BPA – Biszfenol-A
A parabén mellett talán ez a legismertebb károsanyag. A műanyagok korát éljük, minden műanyagból van. A BPA pedig ott van minden műanyag cumisüvegben, ételtároló dobozban, gyermekjátékokon, konyhai eszközökön és még sorolhatnám. A BPA szivárgó hatású – ez azt jelenti, hogy egy idő után a műanyag eszközünk ontani fogja magából ezt a toxint, ami az ételünkön keresztül a szervezetünkbe kerül. Megzavarja a belső elválasztású mirigyeket, lassítja a pajzsmirigy működésünket, a pajzsmirigy hormon receptorokat blokkolja.
Sokszor tehát a hormonális problémák okai a toxikonok. De ne aggódj, nem kell egy kő alá költöznöd ahhoz, hogy ezeket a toxinokat ki tudd iktatni a mindennapjaidól. Hoztunk néhány tippet és trükköt, amivel könnyedén méreganyagmentessé és egészségesebbé teheted a hétköznapjaid.
Amit a saját egészségedért tehetsz:
- indítsd a napod egy nagy pohár citromos szűrt vízzel. ez beindítja az anyagcserét és hidd el, jobban felfrissít, mint egy csésze kávé
- minden nap iktass be olyan ételeket, amik segítik a méregtelenítést
- egyél minden nap valamilyen friss zöldséget vagy gyümölcsöt
- étkezés közben ne a mobilodra/laptopodra vagy a tévére koncentrálj. válts offline-ra erre a 20 percre.
- hagyd a tested természetesen működni. ne akard befolyásolni a menstruációdat, az izzadást vagy —-. bízz a testedben, pontosan jól tudja, hogy mit kell tennie
- tápláld a szervezeted minél több vitaminnal kívülről és belülről is
HAIR, SKIN & NAILS BOOSTER
A Booster egy komplex 100%-ban természetes vitamin készítmény, ami fedezi a természetes vitaminok pótlását az egész nap során. Vitaminitalunk a benne található növényi és természetes A, B, C, D, E vitaminok, valamint cink, magnézium, biotin, kollagén, vas és hialuron segítségével erősíti az immunrendszert, felveszi a harcot az oxidatív stresszel szemben, és hozzájárul a normál kognitív funkciókhoz. És nem utolsó sorban elősegíti az egészséges haj, bőr és köröm megőrzését. Próbáld ki Te is!
Amit a környezetedért tehetsz:
- műanyag helyett, használj üveg, fém, fa tárolókat és eszközöket
- főzz szezonális, hazai alapanyagokból
- amikor csak megteheted, vásárolj csomagolásmentesen
- mindig ellenőrizd a szépségápolási termékek összetevő listáját: kerüld a parabéneket és a ftalátokat
- az otthoni takarítás során használj természetesebb anyagokat: pl. ecet, citromsav
Ezekkel az egyszerű lépésekkel TE is hozzájárulsz a fenntarthatóbb jövőhöz, mindamellett, hogy a saját egészségedet is véded. A hormonális problémák okai tehát sokszor a toxinokban keresendők, anélkül, hogy egyátalán tudnánk róla, mérgezzük a szervezetünket. Érdemes tehát végignézni a háztartásunkon és felszámolni minden olyan eszközt és terméket, amiben a fent említett toxinon találhatók egy szebb jövőért.
szerző: Árva Polett